Gdyby Hitler był spełnionym artystą...

M.Wieteska, Ludzka Sprawa, 2010 r.
Recenzja spektaklu "Nieodwracalne – lekcja historii", reż. Renata Jasińska

„Czy gdyby Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu przyjęła w swoje progi Adolfa Hitlera, nie doszłoby do największych wojennych zbrodni na świecie? Czy ocalałyby miliony istnień ludzkich? Na te pytania próbuje odpowiedzieć spektakl Teatru Arka „Nieodwracalne – lekcja historii”, w reżyserii Renaty Jasińskiej.

Jest rok 1907. Osiemnastoletni Adolf Hitler (w tej roli Alexandre Marquezy) bezskutecznie ubiega się o indeks studenta wiedeńskiej ASP. Niespełniony artysta! Nieudany malarz! – grzmią mu w głowie słowa profesorów, a złości dopełniają nieustanne podszepty Szatana (Sylwester Różycki) obiecującego mu bezgraniczną władzę nad światem. Podczas pierwszej wojny światowej Adolf Hitler nagle odnajduje sens życia, stwierdzając: Nigdy nie byłem tak szczęśliwy jak na wojnie. Syn urzędnika celnego, wychowany w surowej dyscyplinie, Austriak, który stał się Niemcem, szaleniec zakochany we własnej siostrzenicy (świetna Agnieszka Giza, w podwójnej roli – także Ewy Braun), która popełnia samobójstwo (...)”.Nikt nigdy nie będzie cię kochał tak jak ja

M.Wieteska, Ludzka Sprawa, 2015 r.
Recenzja filmu „Blask”, reż. Scott Hicks, rok produkcji: 1996

„Czy nieszczęśliwy rodzic może wychować szczęśliwe dziecko? Czy nieszczęśliwe dziecko może wyrosnąć na szczęśliwego człowieka? Czy wreszcie, wychowanie ma decydujący wpływ na dorosłe życie? (...)

„Blask” powstał na podstawie biografii pianisty i dość wiernie ukazuje życiorys Davida Helfgotta. Geoffrey Rush, odtwarzający postać muzyka, zrobił to w sposób niemal genialny, za co zasłużenie otrzymał Oscara. Można mieć wrażenie, że na taśmie zapisano prawdziwe życie prawdziwego chłopca, mężczyzny. Również Armin Mueller-Stahl, nominowany do statuetki, w roli ojca jest przekonujący i wzbudza jednocześnie podziw, niechęć i gniew.

To ważny film dla osób, które zajmują się zawodowo kwestią wychowania dzieci. To ważny film dla rodziców. I ważny dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się nad fenomenem pasji. Miłości. Fenomenem życia”.